Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Zabrzu

Menu Strony

Ciała statutowe

Dla członków ZNP

Struktura oddziału

Klub Młodego Nauczyciela

ZSiP

MKZP

ZUS

Kontakt

Najnowsze wpisy na stronie

Nasz adres:

Zarząd Oddziału
ZNP Zabrze
ul. Brzóski 33
41-800 Zabrze

telefon: (32) 271-11-63
e-mail: [email protected]

14 października 2016 r. – Dzień Komisji Edukacji Narodowej

14 października 2016

 

Dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty w Zabrzu, z okazji ich święta:

DN_kartka

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2016

Drodzy Pedagodzy oraz Pracownicy Administracji i Obsługi!!!

Każdemu człowiekowi potrzebny jest ktoś, kto nauczy drugiego człowieka jak żyć, by czynić dobro. To Wy, pracownicy oświaty, jesteście przykładem dla młodych pokoleń. Dlatego, w dniu tak szczególnym, jak Dzień Edukacji Narodowej, przyjmijcie życzenia zdrowia i wytrwałości w realizacji swoich życiowych celów, braku lęku o jutro, niech każdy dzień będzie powodem do radości i zadowolenia.

Jolanta Jaskółka
Prezes Oddziału ZNP w Zabrzu

 

Koleżanki i Koledzy!

14 października – Dzień Edukacji Narodowej. Taka kartka niezmiennie od wielu lat znajduje się w kalendarzu i wskazuje na wyjątkową chwilę w życiu szkoły. Dzień, w którym uczniowie, rodzice, władze, środowisko, zauważają znaczącą rolę nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

Tegoroczne Święto różni się jednak od poprzednich znacząco nastrojem niepewności, a nawet zagrożenia, powodowanym obawami o przyszłość edukacji, o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Jesteśmy zatroskani o polską szkołę. To wszystko nie tworzy dobrego klimatu do świętowania.

Związek Nauczycielstwa Polskiego od 111 lat walczy o dobrą polską edukację. Wiemy, że szkoła musi się zmieniać, musi ewoluować, bo zmienia się człowiek, bo zmienia się rzeczywistość, w której funkcjonuje polskie społeczeństwo. Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, ale ewolucyjnych mądrych zmian. Edukacja nie jest niczyją własnością. Edukacja to sprawa nas wszystkich. To od niej zależy przyszłość i rozwój całego społeczeństwa i całego kraju. Dlatego, zamiast świętować – protestujemy przeciw planowanej reformie edukacji, która spowoduje chaos i zwolnienia w oświacie. Proponowana reforma ustroju szkolnego:

Jesteśmy pełni obaw o jakość kształcenia, miejsca pracy, a przyszłość polskiej szkoły cały czas stoi pod znakiem zapytania. Nie rozumiemy, dlaczego dla MEN nie mają znaczenia sukcesy polskich uczniów i nauczycieli, nie dostrzegane są pozytywne efekty funkcjonowania obecnego modelu edukacji, które budzą podziw na świecie, dlaczego ignorowane są wyniki badań edukacyjnych, plasujące naszych uczniów w europejskiej elicie. Przecież gimnazja to najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone szkoły w Polsce, a zatrudniona tam kadra pedagogiczna to profesjonaliści w swojej kategorii.

Szkoła to uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy niepedagogiczni, od których zależy sprawna organizacja. Jeśli zostaną wprowadzone przez MEN zmiany, to oprócz nauczycieli gimnazjum, pracownicy szkolnej administracji i obsługi ucierpią najbardziej.

Obawy wzbudza brak szacunku dla poniesionych do tej pory kosztów i minimalizowanie tych, które za sobą pociągnie proponowana zmiana. Nie można wciąż przerzucać odpowiedzialności na samorządy. Związek Miast Polskich szacuje te koszty na ok. 1 mld zł.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w protestach wspierają m.in. organizacje samorządowe, zrzeszenia kadry kierowniczej, naukowcy, stowarzyszenia pedagogów, polonistów i inne organizacje pozarządowe.

W tym trudnym czasie powinniśmy być razem, bo proponowane zmiany nie są tylko problemem gimnazjów. Wszyscy mogą być zagrożeni, każdy z nas – nauczyciel, pracownik administracji, pracownik obsługi może stracić pracę lub pracować na obniżonym wymiarze godzin np. na 1/18 lub też jego umowa może wygasnąć z mocy prawa.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy prowadzą w placówkach akcję informacyjną, organizują spotkania, konferencje, debaty z udziałem władz samorządowych, dyrektorów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, rodziców oraz tych, którzy tworzą prawo – posłów i innych polityków (takie spotkania odbyły się m.in. w Rybniku, Pszczynie, Gliwicach a niedługo będzie zorganizowane w Psarach).

Podziękowania kieruję do tych, którzy zaangażowali się w organizację pikiety pod Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Dziękuję ZATROSKANYM O POLSKĄ SZKOŁĘ, którzy 10 października przyjechali, by pokazać swoje niezadowolenie z proponowanych rewolucyjnych zmian w oświacie. To była mocna informacja o naszej determinacji
i mobilności.

17 października w Warszawie zbiera się Prezydium ZG ZNP, a dzień później – Zarząd Główny ZNP. Ciała te z troską pochylą się nad sytuacją i podejmą decyzje o dalszych działaniach w obronie polskiej oświaty.

W podejmowanych wtedy działaniach ZNP nie może zabraknąć nikogo, bo sprawa dotyczy nas wszystkich: nauczycieli, pracowników administracji i obsługi z: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów (zarówno samodzielnych, jak i funkcjonujących w zespołach), liceów i innych szkół i placówek oświatowych – czynnych i emerytowanych członków Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Bądźmy razem, kierujmy się prawdziwą solidarnością zawodową i związkową.

Koleżanki i Koledzy!

W Dniu Edukacji Narodowej przypadającym w tym trudnym czasie, życzę wszystkim członkom Związku Nauczycielstwa Polskiego:

– spokoju i stabilizacji zawodowej w niezmienionej rzeczywistości oświatowej,

– skuteczności we wspólnych działaniach zawodowych i związkowych,

– zadowolenia z wykonywanej pracy (w tym satysfakcji finansowej popartej nie tylko waloryzacją, ale również podwyżką płac),

– zdrowia i radości z przebywania z rodziną i przyjaciółmi.

Jadwiga Aleksandra Rezler
Prezes Okręgu Śląskiego
Związku Nauczycielstwa Polskiego