Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Zabrzu

Menu Strony

Ciała statutowe

Dla członków ZNP

Struktura oddziału

Klub Młodego Nauczyciela

ZSiP

MKZP

Kontakt

Najnowsze wpisy na stronie

Nasz adres:

Zarząd Oddziału
ZNP Zabrze
ul. Brzóski 33
41-800 Zabrze

telefon: (32) 271-11-63
e-mail: [email protected]

Szkolenie Oddziału ZNP w Zabrzu „Jubileusz ZNP – historia i teraźniejszość”- Warszawa 28-30.03.2025 r.

2 kwietnia 2025

28 marca Warszawa przywitała nas, czyli członków zabrzańskiego Oddziału ZNP, piękną pogodą, jakby wiedziała, że przyjazd do stolicy jest związany z wyjątkową okazją – obchodami Jubileuszy 120 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego i 80 lat istnienia Oddziału ZNP w Zabrzu.

Trzydniowy pobyt w mieście Syrenki rozpoczęliśmy od wizyty w siedzibie ZG ZNP, gdzie ugościł nas wiceprezes Grzegorz Gruchlik. Opowiadając historię budynku, w którym się znajdowaliśmy, nawiązał do rozwoju organizacji, poczynając od tajnego zjazdu nauczycieli ludowych w Pilaszkowie, niewielkiej wsi pod Łowiczem, a kończąc na współczesnych wyzwaniach, jakie stoją przed polską oświatą, a związanych m.in. z Kartą Nauczyciela. Spotkanie zakończyła wymiana poglądów na temat wyroku sądu dotyczącego wypłaty nadgodzin za wycieczki oraz działań MEN. Wyszliśmy stamtąd przeświadczeni, że dla ZNP edukacja była, jest i będzie najważniejsza.
Kolejny punkt programu realizował zasadę „nauka przez doświadczenie” – co oczywiście oznacza fascynującą przechadzkę po Centrum Nauki Kopernik. Mały Książę byłby z nas dumny – przywołaliśmy nasze wewnętrzne dziecko i pozwoliliśmy mu z ciekawością oraz zachwytem sprawdzać, kręcić, przyciskać, próbować, poruszać – słowem korzystać z wszelkich naukowych atrakcji, które oferowało to niezwykłe miejsce.

Drugi dzień rozpoczęło złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (kryptonim „TON”), która w okresie II wojny światowej organizowała i prowadziła konspiracyjne nauczanie cywilne oraz wojskowe. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych, którzy nie bacząc na zagrożenie, zapewniali dostęp do edukacji w okupowanej Polsce. Potem był czas na rozmowy o sytuacji w poszczególnych placówkach, dzielenie się dobrymi praktykami edukacyjnymi oraz omawianie działalności związku, ze szczególnym uwzględnieniem naszego oddziału.
Wieczorem skierowaliśmy swe kroki do Teatru Ateneum na sztukę „Źli Żydzi” Joshuy Harmona w reż. Macieja Kowalewskiego, o której Katarzyna Harłacz napisała: „ (…) to zabawna w formie i pesymistyczna w przekazie tragifarsa pokazująca rywalizację rodziny o pamiątkę po zmarłym dziadku, a głębiej – walkę o racje i próbę forsowania swojego zdania jako jedynie słusznego.” I rzeczywiście taka była – dowcipne dialogi, komiczne sytuacje, wywołujące nasz śmiech, „osładzały” niełatwą tematykę.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN stanowiło ostatni punkt planu naszego wyjazdu szkoleniowego. Tutaj odbyliśmy niezwykłą podróż w czasie, dzięki której poznaliśmy losy Żydów od czasów ich przybycia na ziemie polskie aż po Holocaust oraz współczesność. Podróż ta naznaczona była opowieścią o wyjątkowych ludziach, miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce, ale także o obojętności, zdradzie, okrucieństwie. Przypominała nam również, że szkoła powinna być miejscem, gdzie krzewiona jest tolerancja i gdzie nie unika się trudnych, niewygodnych tematów, gdyż to pozwala uczyć odpowiedzialności oraz rozwijać empatię.

Wizyta w tym ciekawym obiekcie kończyła zabrzańską wyprawę do stolicy. Wyprawę, w której my, nauczyciele, wzbogaciliśmy swoją wiedzę o ZNP, o naszej trudnej pracy, o nas samych. Bo przecież edukacja jest najważniejsza.