Jesienne wspomnienia – wydarzenia kulturalne

14 listopada 2014

bogowieJury 39 Festiwalu Filmowego w Gdyni uznało film Łukasza Palkowskiego pt. „Bogowie” za najlepszy. Znakomitą ekranizacją trzech lat życia prof. Zbigniewa Religii, reżyser złożył hołd temu znakomitemu kardiochirurgowi. Tomasz Kot, który imponująco wcielił się w rolę profesora oddając doskonale jego usposobienie, co zaowocowało nagrodą dla aktora za pierwszoplanową rolę męską. Każdy Zabrzanin powinien zobaczyć ten film, którego niezwykle istotne dla polskiej medycyny i historyczne już wydarzenia zapisywały się właśnie w naszym mieście. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zabrzańskich pracowników oświaty, Zarząd Oddziału ZNP w Zabrzu zorganizował we współpracy z Multikinem wieczór z „Bogami”. 27 października 2014 r.,film obejrzało 899 osób, a projekcja odbyła się dla nas w dwóch salach kinowych.

filh-zabrze-d11 października 2014 r. w Filharmonii Zabrzańskiej, odbył się koncert filharmoników zabrzańskich dla członków Związku Nauczycielstwa Polskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Orkiestrą dyrygował dyrektor naczelny i artystyczny – Sławomir Chrzanowski, jak zwykle tryskając humorem i bawiąc licznymi dowcipami zebraną publiczność. Wsłuchani w piękny śpiew Anity Maszczyk i Arkadiusza Dołęgi – śpiewaków Gliwickiego Teatru Muzycznego, mogliśmy zapomnieć o wszystkich bolączkach polskiej oświaty i w pełni oddać się pięknu kojącej muzyki i śpiewu. Gościem specjalnym koncertu była wiceprezydent miasta Zabrze p. Katarzyna Dzióba, która złożyła zebranym życzenia z okazji ich święta. Spotkanie z nauczycielami i pracownikami sekcji administracji i obsługi było okazją do podziękowania paniom odchodzącym na emeryturę czy przechodzącym na świadczenia kompensacyjne:

Prezes Oddziału ZNP w Zabrzu, odznaczyła „Złotą Odznaką ZNP” kol. Gabrielę Skolud (SP1) i kol. Mariolę Sopatę (SP7) oraz przekazała zebranym informację, że dwie panie zostaną odznaczone w czasie obchodów XII Dnia Związkowca Okręgu Śląskiego w Ustroniu: kol. Krystyna Skinder (OPP3) otrzyma Złotą Odznakę ZNP z rąk Prezesa Sławomira Broniarza oraz kol. Anna Janik zostanie odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej. Kol. Jolanta Jaskółka złożyła również gratulacje kol. Dorocie Zaborniak – Kaszycy, która została uhonorowana Nagrodą Prezydenta m. Zabrze. Zdjęcia z naszej uroczystości można zobaczyć klikając w obrazek poniżej.

aparat

Anna Janik