Pikieta pod Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach

4 stycznia 2022

FIIMBcLX0A4ZY3C

Dla pracowników oświaty Nowy 2022 Rok rozpoczął się z przytupem.

Od dłuższego czasu Związek Nauczycielstwa Polskiego walczy o zatrzymanie szkodliwych dla uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, rodziców, samorządów, reform Lex Czarnek, Lex Wójcik.

Wśród wielu różnych działań w obronie polskiej szkoły były konferencje, debaty oraz m. in. manifestacje / pikiety: 9 października 2021 – manifestacja przed MEiN pod hasłem „Dość arogancji i braku szacunku dla nauczycieli”; ze Śląska pojechało 350 osób z 58 oddziałów, by pokazać czerwoną kartkę ministrowi Czarnkowi. Na scenie głos zabrał Kol. Mirosław Kozik – przewodniczący Okręgowego KMN, a Kol. Edyta Książek – członek ZG ZNP, reprezentująca ZNP w rozmowach z MEiN oraz Kol. Konrad Grzyb – Prezes Oddziału ZNP w Starczy  przekazali Petycję uczestników pikiety Ministrowi Edukacji i Nauki.

8 grudnia 2021 – manifestacja przed Sejmem przeciwko Lex Czarnek i Lex Wójcik; Okręg Śląski ZNP reprezentowały 3 osoby: Kol. Zbigniew Dworecki – Wiceprezes ZOŚ ZNP oraz 2 osoby z Oddziału ZNP w Ogrodzieńcu. Prezes Oddziału ZNP w Ogrodzieńcu – Kol. Izabela Szczygieł zabierała głos na scenie.

20 grudnia 2021 wspieraliśmy protest pracowników szkolnictwa wyższego i nauki, pikietując przed Rektoratem Uniwersytetu Śląskiego. Okręg Śląski reprezentowała 5 osobowa delegacja na czele z Prezes Okręgu, która zabrała głos oraz Wiceprezes ZOŚ ZNP Kol. Jolantą Jaskółką, Sekretarz ZOŚ ZNP i Rzeczniczka Prasowa ZOŚ ZNP Kol. Grażyna Hołyś – Warmuz, Kol. Maria Szabatowska – członkini OKR / Oddział Ruda Śląska i Kol. Jerzy Szmajda – członek ZOŚ ZNP, Prezes Oddziału ZNP w Katowicach.

3 stycznia 2022 roku odbyła się kolejna pikieta przed Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach pod nazwą: TRZY TEZY: WOLNA SZKOŁA, WOLNI LUDZIE, WOLNA POLSKA. Pikiety odbyły się przed wszystkimi Kuratoriami Oświaty w Polsce.

Głównym punktem tych wydarzeń było „przybicie” do drzwi kuratorium arkusza z trzema tezami: WOLNA SZKOŁA, WOLNI LUDZIE, WOLNA POLSKA.

Głos zabrali m.in.:

Kol. Edyta Książek, funkcje jak wyżej / Oddział ZNP w Częstochowie,

Kol. Mirosław Kozik, Funkcje jak wyżej / Oddział ZNP w Pszczynie,

Kol. Anna Nowak – Malcherek, Przewodnicząca Okręgowej Sekcji Szkolnictwa Zawodowego / Oddział ZNP w Raciborzu.

Na relację filmową z pikiety zapraszamy pod adresem: