XIII Ogólnopolski Zlot Młodych Nauczycieli ZNP

30 września 2017

W dniu 23 września 2017r. W Ustroniu Jaszowcu odbył się XIII Ogólnopolski Zlot Młodych Nauczycieli ZNP. Hasłem przewodnim tegorocznego zlotu był „Młody nauczyciel a tzw „dobra zmiana” w oświacie”. Okręg Zabrze reprezentowały: Karolina Kolińska i Maria Klich z prezes Jolantą Jaskółką.

Po części powitalnej odbyła się konferencja, podczas której młodzi nauczyciele mieli okazję wysłuchać jakie jest stanowisko ZNP wobec następujących zmian w oświacie.

Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego kol. Sławomir Broniarz zwrócił uwagę na potrzebę jedności wśród nauczycieli, a jednocześnie przypomniał, że młodzi nauczyciele powinni wygłaszać swoje poglądy i odważnie ich bronić. Prezes podkreślił również wagę drobnych zmian, które powinny być wcielane w życie szkoły na najniższych szczeblach, w placówkach, w których pracujemy.

W dalszej części konferencji dr Maciej Jakubowski – dyrektor ds. naukowych Evidence Instutute przedstawił młodym nauczycielom wyniki badań naukowych dotyczących kompetencji uczniów oraz analizę rynku pracy. Nakreślił obraz nauczyciela – profesjonalisty, który rzetelnie szkoli siebie i uczniów, w celu podnoszenia efektywności nauczania.

W bloku dotyczącym zmian w przepisach prawa oświatowego mecenas Tomasz Kędra poruszył kwestie związane z formami zatrudniania młodych nauczycieli, zmianą stanowiska pracy, stanem nieczynnym nauczyciela. Omówił również zmiany dotyczące ścieżki zawodowej nauczycieli, ocenę pracy oraz kwestię urlopów dla poratowania zdrowia. Młodzi nauczyciele mieli więc okazję poznać zmiany przepisów, które już weszły w życie, jak i usłyszeć o proponowanych zmianach w ustawie, które mają być rozstrzygnięte w najbliższej przyszłości.

W części zatytułowanej „nauczyciele mają głos” nauczycielki z Zabrza: Ewa Wnorowska, Małgorzata Rybak oraz Katarzyna Gwóźdź podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z postępowaniem dyscyplinarnym oraz kwestiami etycznymi i światopoglądowymi w pracy nauczyciela.

Po części konferencyjnej młodzi stażem nauczyciele mieli okazję do integracji, wymiany poglądów i pomysłów na dobre zmiany w środowisku pracy podczas wspólnej wycieczki na Równicę oraz w trakcie spotkania integracyjnego przy muzyce w Domu Wczasowym „Nauczyciel”.

20170923_101558 20170923_104658
20170923_103116 20170923_133355