XVIII OGÓLNOPOLSKI ZLOT MŁODYCH NAUCZYCIELI – w podziemiach kopalni Guido

31 października 2022

Pomimo wielu przeciwności należy realizować swoje pasje i marzenia, one są naszą drogą do lepszego jutra oraz dają nam szansę, aby zaszczepić je dalej w sercach i działaniach młodych ludzi. Nie osiągniemy tego celu, tkwiąc w bierności. W naszych rękach nasz los. Aktywny nauczyciel to nauczyciel czynu. Sprawmy wspólnie, aby los nauczyciela okazał się być tym wygranym.”

To przesłanie sformułowane przez przedstawicieli klubów młodych nauczycieli, biorących udział w tegorocznym zlocie.

XVIII Ogólnopolski Zlot Młodych Nauczycieli odbył się 8 października 2022 roku w sercu Śląska, a gospodarzem był Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zabrzu. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało „Młody nauczyciel – od bierności do aktywności”. Goście i Uczestnicy konferencji spotkali się w Kopalni Guido, na poziomie 320, w Komorze Kompresorów.

„Nauczyciele zeszli do podziemia” – tymi słowami Jadwiga Aleksandra Rezler, Prezes Okręgu Śląskiego ZNP, powitała zebranych, nawiązując do obecnej sytuacji w oświacie oraz do otwarcia Miasteczka Edukacyjnego w Warszawie.

Obowiązki nie pozwoliły, przebywającemu w Miasteczku Edukacyjnym w Warszawie, Prezesowi ZNP Sławomirowi Broniarzowi osobiście powitać zgromadzonych, jednak udało się to dzięki możliwościom technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Konferencji towarzyszyła liczba STO. 100-lecie polskiej szkoły na Górnym Śląsku, 100 lat ZNP na Śląsku oraz 100-lecie miasta Zabrze. Stało się to okazją do wręczenia pamiątkowego medalu. W imieniu Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik odebrała go Przewodnicząca Rady Miasta Łucja Chrzęstek-Bar.

Podczas konferencji Edyta Głowik podzieliła się swoimi doświadczeniami oraz stosowanymi rozwiązaniami, w prezentacji: „Dobre praktyki w zawodzie nauczyciela”, Marta Kot opowiedziała „Jak doskonalić własny warsztat pracy?”, Agnieszka Jagoda zaprosiła do rozważań o przygotowaniu i rozwoju wolontariatu w szkole – „Lepsze jutro”, a Mirosław Kozik pokazał, jak polityka może negatywnie wpływać na system edukacji oraz przypomniał ostatnie działania ZNP, jednocześnie chcąc zmotywować młodych do aktywności – „Młody nauczyciel – zmarnowane szanse i otwarte możliwości”.

Nawoływanie do zerwania z biernością oraz podkreślenie znaczenia Karty Nauczyciela – to główne wątki wystąpienia Wiceprezesa ZG ZNP Krzysztofa Baszczyńskiego.

Uczestnicy, jak zawsze mieli okazję nie tylko podzielić się własnymi doświadczeniami i wątpliwościami, ale również skorzystać z porad prawnych oraz wziąć udział w konsultacjach dotyczących zmian w awansie zawodowym.

Prowadzące zlot Jolanta Jaskółka – Prezes Oddziału ZNP w Zabrzu oraz Natalia Pogoda – Przewodnicząca Oddziałowego Klubu Młodego Nauczyciela w Zabrzu dziękując za udział w konferencji, zaprosiły gości i uczestników na część integracyjną, obejmującą tradycyjny śląski obiad, zwiedzanie podziemi kopalni w towarzystwie ducha hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck’a, a następnie na dyskusje i zabawę przy muzyce, które zakończyły XVIII Ogólnopolski Zlot Młodych Nauczycieli.

Na następny zapraszamy do Cieszyna.

Zapraszamy do pełnej galerii zdjęć znajdującej się: TUTAJ