Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Zabrzu

Menu Strony

Ciała statutowe

Dla członków ZNP

Struktura oddziału

Klub Młodego Nauczyciela

ZSiP

Kontakt

Najnowsze wpisy na stronie

Nasz adres:

Zarząd Oddziału
ZNP Zabrze
ul. Brzóski 33
41-800 Zabrze

telefon: (32) 271-11-63
e-mail: zabrze@znp.edu.pl

XXXV NAUCZYCIELSKIE DNI PAMIĘCI I POKOJU

27 kwietnia 2020

na stronę ŚWIECE
Od 35 lat, zawsze 27 kwietnia, w rocznicę śmierci głodowej nauczyciela Mariana Batko, oddajemy hołd wszystkim nauczycielom poległym oraz pomordowanym w czasie II wojny.

Oficjalne uroczystości na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz – Bürkenau w ramach Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju to jeden z niewielu momentów, kiedy spotykamy się tak licznie, bez względu na wszystko. Byliśmy zawsze i wierzyliśmy, że nic tego nie zmieni. Niestety, pandemia pokrzyżowała nasze plany specjalnego uczczenia 35. Obchodów NDPiP. Oprócz stałych elementów uroczystości obchodów, Organizatorzy zaplanowali debatę „Pamięć, tolerancja, pokój”, z udziałem laureatów nagrody ,,Ikara’’. W Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu wśród gości i dyskutantów mieli być również przedstawiciele młodego pokolenia, dla których świadomość dramatycznych wydarzeń tamtych dni jest szczególnie ważna, a życie w wolności i tolerancji jest wielkim darem, ale również wielką odpowiedzialnością. 

Mam nadzieję, że w przyszłym roku debata dojdzie do skutku.

27 kwietnia 2020 r. nie możemy być razem w Muzeum Auschwitz, nie możemy tam na miejscu, zgodnie z 35-letnią tradycją złożyć hołd nauczycielom pomordowanym w obozie i w innych miejscach, w czasie II wojny światowej.

Ale o 11.00 – o stałej godzinie rozpoczęcia corocznego Marszu Milczenia, możemy wszyscy zapalić znicz, świecę i postawić w oknie, oddając hołd nauczycielom.

Możemy przeczytać specjalne wydanie „Ogniskowca” – pisma Okręgu Śląskiego ZNP, przygotowane na Jubileusz 35. NDPiP. https://slok.znp.edu.pl/ogniskowiec/ Polecam.

Możemy być razem połączeni jednym celem,

który ma na imię HISTORIA, PAMIĘĆ, TOLERANCJA, POKÓJ. 

kol. Jolanta Jaskółka