80 Rocznica utworzenia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

24 listopada 2019

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę utworzenia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (to nazwa Związku Nauczycielstwa Polskiego działającego w konspiracji w okresie II wojny światowej). Tradycji TON poświęcony jest wyjątkowy film w reżyserii Anity Plumińskiej-Mieloch i Piotra Świdzińskiego (jego emisję na sali obrad odbyła się w drugim dniu 42. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP). Anita Plumińska-Mieloch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu i nauczycielka historii wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku 2018 byłą gościem Zjazdu wraz z uczennicami i uczniami grającymi w filmie.

Cały film można zobaczyć klikając w zdjęcie:

TON-film-2019-300x131Gościem wyjątkowym była Wanda Traczyk-Stawska. Jako uczennica była uczestniczką tajnych kompletów. Podczas jednej z lekcji była świadkiem egzekucji nauczycieli. To wydarzenie wstrząsnęło nią do tego stopnia, że postanowiła podjąć walkę z niemieckimi nazistami z bronią w ręku. W Powstaniu Warszawskim nie była – jak wiele dziewcząt – łączniczka, czy sanitariuszką, lecz strzelcem. Niestety nie sanitariuszka, bo jak wspomniała w swoimi wystąpieniu podczas 42. Zjazdu ZNP, sanitariuszek wtedy brakowało najbardziej. Po wojnie Wanda Traczyk-Stawska była nauczycielką w szkole specjalnej w Warszawie. Podczas kwietniowego strajku była jedną ze znanych osób, które wspierały protest pracowników oświaty.

IMG_4726-300x200