Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Zabrzu

Menu Strony

Ciała statutowe

Dla członków ZNP

Struktura oddziału

Klub Młodego Nauczyciela

ZSiP

Kontakt

Najnowsze wpisy na stronie

Nasz adres:

Zarząd Oddziału
ZNP Zabrze
ul. Brzóski 33
41-800 Zabrze

telefon: (32) 271-11-63
e-mail: zabrze@znp.edu.pl

„Nowiny” o szczepieniu nauczycieli

15 lutego 2021

W „Nowinach Zabrzańskich” z dn. 11 lutego 2021 r. ukazał się artykuł red. Marzeny Piechowicz – Grudy, w którym Prezes Oddziału ZNP w Zabrzu – kol. Jolanta Jaskółka odpowiada na pytania dziennikarki. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.


 

20210223_162242 (1)„Walka z koronawirusem”

Szczepienia nauczycieli ruszą jutro, 12 lutego. Ilu zabrzańskich skorzysta z okazji i zdecyduje się na przyjęcie preparatu AstraZeneca, nie wiadomo. Do danych nie mają dostępu nawet miejscy urzędnicy. Choć chcieliby. Dyrektorzy szkół i przedszkoli deklarują natomiast, że zainteresowanie jest duże.

 

– Nie rekomendowaliśmy żadnego rozwiązania, nie podpowiadaliśmy, jak postąpić. Każdy sam powinien podjąć decyzję. Najrzetelniej, jak to możliwe dzieliliśmy się natomiast naszą wiedzą – mówi Jolanta Jaskółka, prezes zabrzańskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Wciąż odbieramy telefony z pytaniami. Trudno się dziwić, stawką jest przecież nasze zdrowie. Niestety, nie mamy danych o liczbie chętnych do przyjęcia szczepionki. Wiemy za to, że podczas pierwszej akcji profilaktycznej – testowania pedagogów na obecność koronawirusa, w Zabrzu badaniu chciało się poddać 60 proc. zatrudnionych. Inna rzecz, że nie do końca zapobiegało ono rozprzestrzenianiu się wirusa. Od momentu przeprowadzenia testów do otwarcia szkół dla uczniów klas I-III był czas, by się zakazić. Zdarzało się również, że wynik przechodził długo po rozpoczęciu stacjonarnej nauki.

Urzędnicy i związkowcy nie wiedzą, ilu pedagogów z miasta chce się zaszczepić. Ogólnodostępnej statystyki nie ma. Wiadomo natomiast, ilu wyraziło zgodę w poszczególnych placówkach. W podstawówce w centrum miasta da się ukłuć 80 proc. nauczycieli. – W tej liczbie są osoby ponad 60-letnie, czyli te, które nie mogą przyjąć preparatu AstraZeneca. Przygotowanie listy w praktyce wygląda tak, że w Systemie Informacji Oświatowej zaznaczam nazwiska pracowników, chętnych do udziału w narodowym programie. Każdy z nich ma czas na zmianę decyzji do 10 lutego. Tych, którzy się nie zgłosili, nie pytam o powody – mówi dyrektor.

Harmonogram udziału nauczycieli w narodowym programie szczepień wygląda tak: od 8 do 10 lutego był czas, by wpisywać się na listę chętnych. Dwa dni po jej zamknięciu, pierwsi z nich powinny być zaszczepieni.

Zanim jednak rozpoczęła się cała operacja na ciele pedagogicznym, wokół produktu AstraZeneki rozpętały się kontrowersje: pisano, że jest drugiej jakości, a nauczyciele znów dostaną okruszki z pańskiego stołu.

Burzę wywołały dwa zalecenia: by nie podawać brytyjsko-szwedzkiej szczepionki osobom powyżej 60. roku życia oraz że jej skuteczność, chroniąca przed zakażeniem sięga tylko 60 proc. Dla porównania, dwie inne, dostępne w Polsce – Pfizera i Moderny gwarantują ponad 90-procentową ochronę. W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają nauczyciele pracujący w klasach I-III oraz szkołach specjalnych, czyli ci, którzy rozmawiają z uczniami twarzą w twarzą.

12 lutego rozpoczynają się szczepienia nauczycieli.